Æggekage-muffins > PERFEKTE til madpakken!

Hejsa Allesammen :-) 

Jeg håber i har nydt jeres ferie! 
Herhjemme er vi så småt i gang med hverdagen igen efter en dejlig sejltur i det sjællandske og en skøn hyttetur i det svenske 





Vi har forsøgt at holde os godt i gang hele ferien, med bla løb langs kyster og skove samt styrketræning med os selv og vores lille glade søn som vægtstang - det er gået så fint, og har været med til at gøre ferien endnu bedre! ☀️





Nu skal vi, ligesom mange andre efter ferien, i gang med at skabe de gode sunde rutiner igen! Vi starter med at kigge på vores madpakker, som vi ikke var så gode til at få forberedt inden ferien. 

Så forleden lavede jeg de lækreste små æggekager i muffinsforme - og de har været et KÆMPE hit i vores madpakker :-D 




Det skal du bruge: 
3 æg, 2 dl mælk, 100g pikantost
Valgfrit fyld! Jeg brugte: Kylling, broccoli, rød peber, porre, champignon, purløg, aromat, salt og peber.

Sådan gør du:
Rør æggemassen sammen. Steg grøntsagerne på en pande, til størstedelen af vandet er dampet fra. Klargør dine muffinforme, og læg 1 skefuld fyld i hver muffinform. Fyld op med æggemasse, til formen er stort set fyldt! Bag dem i ovnen i ca 30-40 min, eller til du kan prikke dem med en strikkepind, uden at noget klistrer ved pinden. :-)

Næringsindhold:

IngrediensMængde (g)Protein (g)Fedt (g)Kulhydrat (g)Energi (Kcal)
Æg (3 stk)15018,015,00,5208,8
Minimælk (2 dl)2007,01,09,474,6
Rød pikantost1005,814,03,6163,6
Kylling10020,63,20,4112,8
Rød peber500,70,23,116,8
Broccoli754,00,54,638,3
Champignon1002,90,33,427,9
Porre751,40,35,831,5
Total (12 stk):60,434,530,7674,3
Pr serving (1stk):5,02,92,656,2

Velbekomme :-D 

Kommentarer

  1. Nøj, hvor ser de dog lækre ud! :O :D Og de kan umuligt være dårlige for et forsøg på vægttab! :p

    SvarSlet

Send en kommentar

Populære indlæg fra denne blog

Så mange måltider skal du spise om dagen ...

2 skønne salater med spidskål

Salat med rød spidskål og asiatisk dressing